הקמת גן משחקים

האם יש בעולם צליל משמח יותר מזה של ילדים משחקים? האושר על פניהם וקולותיהם הצוהלים מביעים את הסיפוק והעונג שהם מצליחים להפיק מהפעולה הפשוטה של משחק.

 

למה ילדים משחקים?

משחקי ילדים לא נועדו רק לכיף. מחקרים מוכיחים שמשחק הוא הדרך של הילד ללמוד על העולם, והוא הכרחי להתפתחות שלו. המועצה לזכויות אדם של האו"ם אפילו הגדירה את המשחק כזכות בסיסית של כל ילד. בעזרת משחקים, ילדים מפתחים את כישורי החשיבה הרגשיים, החברתיים והיצירתיים שלהם יזדקקו כמבוגרים. המשחק אף מאפשר להם לקיים אינטראקציה חיובית וליצור קשרים עם משפחה, חברים ובני הקהילה, ונותן להם הזדמנות לחקור רעיונות ודרכי התנהגות שונים ועוד.

 

הקמת גן משחקים

כשאנו מדברים על משחקים בגני שעשועים אנו מאפשרים לילד לעשות את כל הנ"ל תוך קיום פעילות גופנית, הוצאת אנרגיה ולמידה על המרחב התלת מימדי שסביבו. לכן, כשאנו חושבים על הקמת גן משחקים, עלינו לחשוב על יותר מאשר איסוף מספר מתקני שעשועים יחד. אנו רוצים ליצור לילדים סביבה בטוחה, מהנה ומאתגרת לחקור בה את העולם ואת עצמם.

 

לפניכם 7 נקודות שכדאי לקחת בחשבון כשמקימים גן משחקים:

1. בטיחות מעל הכל: לא ניתן לסמוך על ילדים שישמרו על הבטיחות שלהם בעצמם. השליטה על גופם, התפיסה המרחבית ויכולת קבלת ההחלטות שלהם עדיין לא התפתחו במלואם, ולכן עלינו לדאוג למתקנים בטיחותיים ככל הניתן בשבילם. וודאו שאתם רוכשים את כל הציוד מחברה מוכרת המתמחה בגני שעשועים לילדים שעונה על תווי התקן המחמירים ביותר.
2. אפשרות לסוגי משחק שונים: גנים רבים מתמקדים רק בסוגי משחק פעילים ופיזיים. גן משחקים מוצלח יתן לילדים הזדמנויות לעסוק בסוגים שונים של משחק: משחקי דמיון (כמו מתקן דמוי טירה), משחקי חברה (כמו קלאס משורטט על הרצפה), משחק חושי (כמו טקסטורות מעניינות המתאימות לתינוקות צעירים), משחקי חשיבה (כמו לוחות דמקה מצויירים) ועוד.
3. גרו את סקרנותם על ידי שתילת סודות והפתעות: אם יצא לכם לטייל ברחוב עם ילד קטן, ודאי שמתם לב שהוא יכול להיות מהופנט מסדק במדרכה, מסוקרן מפח אשפה מתנדנד ומוקסם מתנועת העלים הנושרים מהעצים. עבור ילדים, הקסם טמון לעיתים בפרטים הקטנים יותר מאשר באלמנטים הגדולים. הוסיפו לגן הפתעות קטנות שניתן לגלות תוך כדי משחק: חורי הצצה, תמונה קטנה בפינה, ידית נסתרת וכדומה.
4. חשבו על רמות אנרגיה שונות: נסו ליצור איזורים שונים בגן שבהם תטפחו אווירה אחרת. למשל, פינה עם מגלשה ונדנדה תהיה פעילה ורועשת, בעוד שאיזור עם ספסל ניצב תחת עץ יספק מקום נוח ושקט יותר לשוחח ולצחוק עם החברים. הפרדת החללים על פי רמות אנרגיה תאפשר לכל ילד למצוא את מקומו בגן על פי מצב הרוח שלו באותו רגע.
5. חשוב על הגילאים: גני שעשועים שונים עשויים לשרת צרכים שונים. גן שעשועים שנמצא בקרבת בית ספר עשוי להתאים לילדים צעירים, בעוד שגן שנמצא בשכונה המורכבת בעיקרה ממשפחות צעירות צריכה להתאים לילדים בכל טווח הגילאים, כולל תינוקות בני כמה חודשים.
6. סמכו על היצירתיות שלהם: למבוגרים יש נטייה לעצב מתקני משחקים עם מטרה ייעודית: מגלשות מיועדות לגלישה, נדנדות להתנדנדות וסולם לטיפוס. אך ילדים הם יצירתיים ללא גבול, ואם רק תאפשרו להם הם ימצאו דרכים להשתמש באלמנטים שבגן בדרכים שיפתיעו אתכם. גן משחקים מוצלח יכיל משחקים ומתקנים שניתן להשתמש בהם בדרכים שונות.
7. אל תשכחו את הפרטים הקטנים: מעבר למתקנים, גן משחקים צריך להכיל אלמנטים שנועדו לתת מענה לצרכים בסיסיים נוספים של הילדים והוריהם. הקפידו לכלול דברים כמו מי שתיה, ספסלים להורים (בסמיכות יחסית למתקנים), פחי אשפה, שלטי הוראות במקומות הנדרשים ועוד.

 

בחברת 'אורי ורדי מתקני משחק בע"מ' תוכלו למצוא מגוון של ציוד לגני משחקים. החברה עובדת עם תווי התקן המחמירים ביותר והיא מלווה אתכם עוד משלב התכנון המקדים. מצפים לשמוע מכם בטלפון 077-500-9690.

דברו איתנו

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

תפריט נגישות